Pielęgnacja twarzy przed wielkim wyjściem – cera sucha, dojrzała, wrażliwa i naczyniowa

2018-12-27
Pielęgnacja twarzy przed wielkim wyjściem – cera sucha, dojrzała, wrażliwa i naczyniowa
W pierwszej części artykułu skoncentrowaliśmy się na pielęgnacji cery mieszanej i tłustej. W dzisiejszym wpisie przedstawimy z kolei w jaki sposób przygotować skórę suchą, wrażliwą, naczyniową i dojrzałą na wielkie wyjście.


Pielęgnacja twarzy przed imprezą

Kroki pielęgnacyjne, jakie należy wykonać zarówno na co dzień jak i w dniu dużego wydarzenia są dla każdej cery zbliżone. Różnice opierają się jednak na składzie, konsystencji oraz ziarnistości wykorzystywanych kosmetyków. Niemal każda pielęgnacja powinna rozpoczynać się od oczyszczenia skóry twarzy z zanieczyszczeń, sebum i resztek makijażu. Następnym krokiem w przypadku większości cer będzie złuszczenie naskórka. W kolejnym etapie koncentrujemy się na tonizacji oraz odżywieniu, a cały przedimprezowy harmonogram zamykamy nawilżeniem. Dość już jednak ogólników, przejdźmy do konkretnych procedur w przypadku wcześniej wspomnianych typów cer.


Pielęgnacja twarzy suchej

Ta cera charakteryzuje się widocznym łuszczeniem, szorstkością, matowością oraz uczuciem ściągnięcia po jej umyciu. W związku z tym skóra sucha wymagać będzie intensywnego nawilżenia oraz wzmocnienia płaszcza hydrolipidowego.


Pielęgnacja cery dojrzałej

Skóra dojrzała charakteryzuje się zazwyczaj brakiem napięcia i jędrności, wyraźnymi zmarszczkami oraz większą wrażliwością na czynniki zewnętrzne. Pielęgnacja tej cery powinna więc opierać się na jej odżywieniu, przyspieszeniu metabolizmu komórkowego oraz produkcji kolagenu, a także na wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych.


Pielęgnacja cery naczyniowej

Cechą rozpoznawczą tego rodzaju skóry jest ujawniający się rumień, prześwitujące przez naskórek ściany naczyń krwionośnych oraz nadmierna wrażliwość twarzy na czynniki zewnętrzne. Pielęgnacja powinna być skoncentrowana na poprawie mikrokrążenia, wzmocnieniu naczynek krwionośnych i bariery hydrolipidowej, a tym samym zmniejszeniu obrzęków i zaczerwienień.


Pielęgnacja cery wrażliwej

To najtrudniejszy do okiełznania typ cery, który łączy cechy skór suchych oraz naczyniowych. W przypadku wrażliwej twarzy pojawiają się obrzęki, zaczerwieniania, suchość czy łuszczenie. Osoba ze skórą wrażliwą skarży się także na pieczenie, kłucie, ściągnięcie oraz swędzenie. W przypadku pielęgnacji tego typu cery należy skoncentrować się na ochronie skóry przed czynnikami zewnętrznymi, poprzez utworzenie odpowiedniej bariery. Kluczową kwestią będzie także złagodzenie wcześniej wspominanych odczuć i objawów nadwrażliwości.


Oczyszczanie i złuszczenie

W przypadku cery suchej oraz dojrzałej zdecydowanie rekomendujemy olejki do mycia twarzy. Ten środek nie tylko pozwala usunąć resztki makijażu, różne zanieczyszczenia oraz sebum, ale jednocześnie natłuszcza skórę. Dzięki połączeniu właściwości oczyszczających, antyoksydacyjnych z pielęgnacyjnymi tego środka, wzmacniana zostaje także bariera hydrolipidowa.


Z kolei cera naczyniowa oraz wrażliwa wymaga preparatów, które nie tylko usuną zanieczyszczenia, ale także uspokoją podrażnienia i wzmocnią naczynia krwionośne. Warto posiłkować się tutaj płynami micelarnymi, o jak najmniejszej ilości składników alergizujących i jak najszerszym spektrum substancji łagodzących.


Po demakijażu twarzy oraz je oczyszczeniu z sebum oraz innych zanieczyszczeń, możemy przejść do jej złuszczenia.


Peeling do twarzy suchej

Cera sucha jest niezwykle delikatna i cienka, w związku z tym należy zadbać o jej złuszczenie za pomocą drobnoziarnistego scrubu lub nawilżającego peelingu enzymatycznego.


Peeling do cery dojrzałej

Tutaj również zalecamy delikatne peelingi enzymatyczne, które będą miały postać żelową. Po ich zastosowaniu warto nałożyć odżywczą maskę do cery dojrzałej.


Peeling do cery naczyniowej

Definitywnie należy zapomnieć o gruboziarnistych peelingach fizycznych. Z ogromną dozą ostrożności należy podejść także do peelingów enzymatycznych. Tutaj warto pochylić się nad składem preparatu, który powinien być dobrany właśnie do cer z problemami naczyniowymi. Więcej o składnikach pożądanych w przypadku tego typu cery, w dalszej części artykułu.


Peeling do cery wrażliwej

W przypadku skóry podatnej na zaczerwienienia i opuchnięcia, należy unikać peelingów mechanicznych. Wskazane jest jednak wykonanie zabiegu złuszczania raz na tydzień, z użyciem bardzo łagodnych peelingów enzymatycznych.


Odżywienie, nawilżenie i natłuszczenie

Po oczyszczeniu skóry, wykonaniu peelingu, a następnie przetarciu twarzy odpowiednim tonikiem, powinniśmy zadbać o dostarczenie skórze brakującej jej składników odżywczych. O ten punkt programu zadba odpowiednio dobrane serum oraz krem do twarzy.


Miya Cosmetics

Krem do twarzy suchej i serum do twarzy suchej

Te preparaty powinny zawierać składniki nawilżające i natłuszczające, takie jak ceramidy, emolienty, oleje oraz mocznik. W składzie kremów na dzień nie może z kolei zabraknąć filtrów UV, które zabezpieczą skórę przed przedwczesnym starzeniem, namnażaniem wolnych rodników oraz uszkadzaniem włókien kolagenowych i elastylowych.


Krem do cery dojrzałej i serum do cery dojrzałej

W składzie tych kosmetyków powinny znaleźć się substancje przyspieszające oraz zwiększające produkcję elastyny oraz kolagenu. Takie właściwości posiadają retinoidy i retinol. Kolejnym składnikiem na obowiązkowej liście jest witamina C. Odpowiada za niszczenie wolnych rodników, ale także za syntezę kolagenu oraz usuwanie przebarwień skórnych. W składzie kremu do cery dojrzałej nie powinno zabraknąć również kwasu hialuronowego, fitohormonów oraz koenzymu Q10.


Krem do cery naczyniowej i serum do cery naczyniowej

Te preparaty przede wszystkim powinny mieć w swoim składzie substancje wzmacniające oraz obkurczające ścianki naczyń krwionośnych. Takie właściwości odnajdziemy w rutynie, witaminie K, C oraz PP, miłorzębie japońskim, arnice górskiej, kasztanowcu zwyczajnym, a także w związkach krzemu i w wyciągu z dzikiego mirtu. Serum i kremy do cery naczyniowej powinny mieć również właściwości przeciwzapalne, kojące i łagodzące podrażnienia. Wśród nich wymienić można krwawnik pospolity, algi morskie, oczar wirgilijski oraz nagietek lekarski. 


Krem do cery wrażliwej i serum do cery wrażliwej

W przypadku obu preparatów należy skoncentrować się na takich składnikach aktywnych, jak pantenol, gliceryna, ceramidy oraz mocznik. Z kolei szerokim łukiem należy wystrzegać się wysuszających alkoholi, barwników czy substancji zapachowych, które mogą alergizować oraz podrażniać delikatną skórę twarzy.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
Blog pixel