Konturowanie twarzy czy strobing

2019-03-28
Aby móc rzeczowo udzielić odpowiedzi na to pytanie, najpierw warto zapoznać się z terminologią, podobieństwami i różnicami pomiędzy obiema technikami makijażu. Oba terminy są oczywiście ściśle związane z modelowaniem twarzy za pomocą kosmetyków. Te dwie metodologie różnią się jednak między sobą znacząco, dając zupełnie różne efekty wizualne. Ich fundament opiera się bowiem o inne założenia. W przypadku strobingu skupiamy się na świetle i jego rozpływaniu po twarzy, podczas gdy w konturowaniu najważniejszy jest kontrast pomiędzy jasnym, a ciemnym. W kwestii cieniowania twarzy należy liczyć się z bardziej wyrazistym, rzucającym się w oczy efektem niż w przypadku makijażu rozświetlającego. Obie techniki wyróżniają się także inną czasochłonnością. Strobing wymaga zdecydowanie mniej czasu i wysiłku od konturowania, ponieważ podczas takiego zabiegu nie staramy się zmienić kształtu czy rysów naszej twarzy, a jedynie podkreślić i uwypuklić pewne jej elementy. Ze względu na te podstawowe różnice, w przypadku obu technik wykorzystujemy inne kosmetyki do makijażu twarzy.

Strobing – założenia

Pod tym terminem ukrywa się modelowanie twarzy za pomocą kosmetyków rozświetlających. To właśnie rozświetlacz gra w tym makijażu główną rolę, w związku z tym powinniśmy skupić się na jego prawidłowym doborze do koloru i rodzaju naszej cery. Dzięki temu kosmetykowi sprawimy, że nasza skóra będzie wyglądała promiennie i zdrowo. Jednocześnie podkreślimy nasze atuty i sprawimy, że to właśnie na nich będzie skupiał się wzrok innych osób. Ważnym jest także fakt, że to metoda, która sprawdzi się zarówno w przypadku mocnego, jak i delikatnego-dziennego makijażu. Strobing to po prostu kropka nad i, która pozwoli nam osiągnąć młodzieńczy, świeży wygląd niezależnie od okoliczności. Aby osiągnąć zamierzony efekt, powinniśmy skupić się na tych obszarach buzi, które są naturalnie wysunięte do przodu, a tym samym intensywniej odbijają promienie słoneczne. To im „należy się” subtelne muśnięcie kosmetykiem rozświetlającym. Należą do nich nos, kości policzkowe, broda, czoło, łuk kupidyna oraz zewnętrzny fragment górnej powieki, tuż pod łukiem brwiowym.

Konturowanie twarzy – założenia

Modelowanie naszej buzi za pomocą kosmetyków o różnej kolorystyce i fakturze umożliwia nadanie jej trójwymiarowości. Aplikacja produktów w jasnych odcieniach pozwala „wyciągnąć”, uwypuklić oraz wyeksponować pewne fragmenty naszej twarzy, podczas gdy barwy ciemne optycznie je zmniejszają i „oddalają”. Trzymając się tych podstawowych zasad zaczerpniętych z malarstwa, z powodzeniem  wyszczuplimy owal naszej twarzy, zmniejszymy czoło czy uwydatnimy kości policzkowe.

Dla kogo makijaż rozświetlający

Ta technika sprawdzi się szczególnie w przypadku osób o cerze zmęczonej, suchej oraz starczej. Dzięki prawidłowemu wykonaniu makeupu z wykorzystaniem rozświetlacza, możemy odmłodzić się o kilka dobrych lat! Subtelny i wyważony blask nadaje bowiem naszej skórze witalności i młodzieńczego uroku. Strobing makeup to także metoda dla wszystkich tych, którym zależy na zatuszowaniu opuchnięcia, zmęczenia czy niewyspania. Pamiętajmy jednak, że taki makijaż nie jest polecany dla osób z cerą tłustą czy trądzikową. Przy skórach z nadaktywnością gruczołów łojowych błyszczenie twarzy jest powszechne, a potęgowanie tego efektu za pomocą rozświetlacza, nie wydaje się najlepszym pomysłem.

Dla kogo konturowanie twarzy

Modelowanie czy też cieniowanie owalu naszej buzi za pomocą fluidów, bronzerów, róży czy rozświetlaczy sprawdzi się w przypadku kobiet w każdym wieku, o każdym typie cery czy kształcie twarzy. To metoda, która dzięki prawidłowo dobranym kosmetykom potrafi zupełnie odmienić wygląd każdej z nas. Ta technika polecana jest jednak szczególnie osobom, którym zależy na zmianie owalu twarzy, ukryciu pewnych jej mankamentów oraz podkreśleniu jej atutów. Jeżeli więc jesteś posiadaczką okrągłej buzi, a marzy Ci się wyraźne zarysowanie linii żuchwy czy kości policzkowych, ta metoda jest dla Ciebie. Jeżeli uważasz, że Twój nos powinien być mniejszy i smuklejszy, konturowanie również jest odpowiedzią na Twoje bolączki.

Kosmetyki do strobingu

Jakie kosmetyki rozświetlające do twarzy będą odpowiednie dla Ciebie? W pierwszej kolejności skup się na dobraniu odpowiedniej kolorystyki. Jeżeli wyróżniasz się chłodnym typem urody, sięgnij po rozświetlacze o odcieniu zimnego różu. Z kolei w przypadku ciepłego typu urody sprawdzą się odcienie złota i brzoskwini. Uniwersalnym kolorem jest natomiast kość słoniowa, odcień szampana czy też wersja transparentna. W drugiej kolejności warto podjąć decyzję co do jego konsystencji – możemy zdecydować się na rozświetlacz w kremie, płynie, kamieniu, pyłku lub sztyfcie. W dużej mierze powinno być to uzależnione od rodzaju naszej cery i efektu jaki chcemy osiągnąć. Nie należy ignorować także innych kosmetyków, których użyjemy do wykonania bazowego makijażu, ponieważ wybór rozświetlacza powinien być do nich dobrany. Ostatnim już elementem będzie okoliczność oraz intensywność błysku. Na co dzień warto oprzeć się na produkcie o subtelnym błysku, z kolei podczas wieczornych wyjść oraz dużych uroczystości idealnie sprawdzi się rozświetlacz z brokatem lub drobinkami złota.

Produkty do modelowania i cieniowania twarzy

Wśród kosmetyków do konturowania twarzy, wyróżnić należy korektory, podkłady, bronzery, róże oraz rozświetlacze, a wśród nich takie marki jak np. Golden Rose czy Makeup Revolution. Każdy z wymienionych preparatów może przybrać inną konsystencję - od sypkiej, poprzez kremową, aż po półpłynna i płynną. Dobór koloru oraz spoistości to wpadkowa kilku czynników – typu cery, wieku, wydarzenia.  Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące doboru konsystencji kosmetyku do naszej twarzy, warto zapoznać się z artykułem na temat technik konturowania twarzy na mokro i sucho.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Blog pixel