Demakijaż twarzy i oczu a oczyszczanie skóry - czym się różnią i dlaczego są tak ważne w pielęgnacji?

2021-06-18
Demakijaż twarzy i oczu a oczyszczanie skóry - czym się różnią i dlaczego są tak ważne w pielęgnacji?

Demakijaż i oczyszczanie - to nie to samo! Demakijaż to pierwszy krok pielęgnacji twarzy, który jest niezbędny, jeśli stosujesz krem z filtrem lub wykonujesz makijaż. Sam demakijaż niestety nie jest wystarczający do usunięcia wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się na skórze, dlatego po nim dodatkowo wykonujemy oczyszczanie. Oczyszczanie skóry to kolejny etap, w którym myjemy cerę z pozostałych zanieczyszczeń przy użyciu odpowiedniego kosmetyku i wody. Dopiero dwuetapowo oczyszczona skóra może skutecznie wchłaniać kosmetyki, których używamy w dalszych etapach pielęgnacji twarzy. Dermatolodzy przypuszczają, iż większość problemów skórnych wiąże się z niedokładnym demakijażem i oczyszczaniem skóry. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek problemy z cerą, przyjrzyj się czy wykonujesz te etapy poprawnie.

Demakijaż i oczyszczanie - jak prawidłowo wykonać?

Jak dobrać kosmetyki do demakijażu?

Wyróżniamy kilka rodzajów kosmetyków do demakijażu:

 • Płyny micelarne do demakijażu - najpopularniejsza forma kosmetyku do demakijażu, mogą być używane do każdej cery. Micele zawarte w kosmetyku to cząsteczki, które działają jak magnes na zanieczyszczenia, dlatego płyny micelarne są bardzo skuteczne.
 • Olejki do demakijażu - najczęściej stanowią mieszankę olejów, która skutecznie łączy się z zanieczyszczeniami. Olejkami wykonujemy krótki masaż, dzięki czemu rozpuszczamy nałożone wcześniej kosmetyki do makijażu, a następnie całość delikatnie ścieramy wilgotną ściereczką bambusową.
 • Mleczka do demakijażu - ten rodzaj kosmetyków do demakijażu najbardziej polubią cery suche i wrażliwe. Mleczka przypominają konsystencją rzadki krem, zazwyczaj mają właściwości nawilżająco - kojące.
 • Płyny dwufazowe do demakijażu - przed użyciem tego typu kosmetyku, należy połączyć obie fazy znajdujące się w butelce poprzez intensywne wstrząśnięcie preparatu i bezpośrednio zaaplikować płyn na płatek kosmetyczny bądź rękawicę do demakijażu.
 • Balsamy do demakijażu - mają stałą konsystencję, która pod wpływem ciepła zmienia się w płynną. Są wygodne w aplikacji, wystarczy użyć czystych dłoni. Przy okazji demakijażu wykonujemy krótki masaż twarzy, co dodatkowo pozytywnie wpływa na skórę.
 • Chusteczki do demakijażu - najszybsza i najbardziej wygodna forma, często używana w podróży. Chusteczki od razu są nasączone produktem do demakijażu (najczęściej jest to płyn micelarny) więc są gotowe do użycia w każdych warunkach.

Wybór kosmetyków do demakijażu jest bardzo bogaty, z pewnością wybierzesz coś odpowiedniego dla siebie. Zwracaj uwagę na opisy producentów - na kosmetyku znajdziesz opis jakiej cerze jest dedykowany i w jaki sposób dokładnie go stosować. Poniżej nasze rekomendacje do poszczególnych typów cery.

Demakijaż i oczyszczanie - kosmetykomania

 

Demakijaż cery suchej

Osoby posiadające cerę suchą powinny sięgnąć po delikatny kosmetyk, który jednocześnie będzie nawilżający i łagodny dla skóry. Sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju mleczka do demakijażu, olejki czy balsamy. Jeśli zaś chodzi o płyny do demakijażu - lepiej sięgnąć po takie o konsystencji dwufazowej. 

Warto sprawdzić:

Natura Estonica, Nawilżające mleczko do demakijażu
Nacomi, Płyn dwufazowy do demakijażu
Fluff, Balsam do demakijażu maliny i migdały 

Demakijaż cery normalnej

Ten rodzaj cery pozwala na największą dowolność. Wybierz taki kosmetyk, który będzie odpowiadał Tobie konsystencją, zapachem i spełniał Twoje oczekiwania.

Warto sprawdzić:

Nature Queen, Olejek do demakijażu odżywczy
Sylveco, Lipowy płyn micelarny
Vianek, Nawilżające mleczko do demakijażu

Demakijaż cery tłustej i mieszanej

Osoby z cerą tłustą i mieszaną zapewne pokochają płyny micelarne, ponieważ dają natychmiastowe uczucie czystości i świeżości. Warto też sprawdzić olejki do demakijażu przeznaczone właśnie do takiego typu cery. 

Warto sprawdzić:

Nacomi, Płyn micelarny łagodzący
Nacomi, Olejek do demakijażu dla cery mieszanej
Bielenda, Nawilżający płyn micelarny

Jeśli jesteś alergiczką i masz problem z dobraniem kosmetyku do demakijażu, warto wypróbować rękawice do demakijażu (np. Glov), które pozwalają wykonać demakijaż wyłącznie za pomocą wody.

Jak prawidłowo wykonywać demakijaż?

Najważniejsze zasady demakijażu:

Skoro mamy już wybrany idealny kosmetyk do naszej cery, teraz czas na przyswojenie kilku istotnych zasad, które pomogą rozwiać wątpliwości związane z demakijażem.

 • Zawsze zmywaj makijaż przed snem. Demakijaż wykonuj wieczorem, w te dni, w które używasz kremu z filtrem bądź jakichkolwiek kosmetyków kolorowych.
 • Jeśli Twój makijaż obejmuje wyłącznie oczy i nie stosujesz kremu z filtrem danego dnia, wystarczy wykonać miejscowy demakijaż oczu i następnie przejść do kolejnego etapu - oczyszczania twarzy.
 • Brak demakijażu źle wpływa na skórę i może spowodować trądzik, zaskórniki oraz szybsze powstawanie zmarszczek, dlatego nie polecamy omijać tego etapu :)
 • Do demakijażu używaj delikatnych kosmetyków i wykonuj go do momentu, gdy płatek kosmetyczny/ ściereczka / rękawica będzie zupełnie czysta.
 • Kosmetyki nie mogą powodować pieczenia skóry, zaczerwienienia, uczucia ściągnięcia ani też podrażniać oczu.
 • Demakijaż powinien skutecznie zmyć kosmetyki i jak najmniej naruszyć warstwę hydrolipidową naskórka. Jeśli podczas tego etapu czujesz jakiekolwiek niedogodności, warto zmienić sposób demakijażu i/ lub kosmetyk.
 • Do aplikacji i zmywania preparatów do demakijażu można użyć: dłoni, jednorazowych lub wielorazowych płatków kosmetycznych, a także specjalnych ściereczek bambusowych.
 • Pamiętaj, aby dobrze traktować skórę, nie pocierać jej zbyt mocno ponieważ to może spowodować podrażnienia, a w dłuższej perspektywie nawet szybsze powstawanie zmarszczek.
 • Jeśli używasz płatków kosmetycznych - po nasączeniu jej preparatem przytrzymaj je chwilę na skórze, pozwól aby kosmetyk miał szansę zadziałać i rozpuścić zanieczyszczenia.
 • Działaj łagodnie i traktuj swoją skórę z szacunkiem, a odwdzięczy się zdrowym wyglądem.

UWAGA! Jeśli rano budzisz się z potocznie zwaną “pandą pod oczami”, oznacza to, że stosowany demakijaż i oczyszczanie nie jest w pełni wystarczające. Być może wybrany środek do demakijażu nie jest dość skuteczny i należy go zmienić. Rano skóra powinna być czysta i bez śladów makija

Demakijaż - kosmetykomaniażu. 

Porada dla długowłosych: Przed rozpoczęciem porannej/ wieczornej pielęgnacji warto zabezpieczyć włosy opaską. Kiedy demakijaż mamy już za sobą, zabieramy się za oczyszczanie cery.

Najważniejszy etap codziennej pielęgnacji twarzy - oczyszczanie skóry

Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała. Od wieków jest uznawana za wyznacznik atrakcyjności. Jej stan wiąże się z naszą samooceną, pewnością siebie oraz poczuciem atrakcyjności. Organ ten pełni wiele istotnych funkcji fizjologicznych. Zawiera gruczoły łojowe i potowe, dlatego właśnie wymaga regularnego oczyszczania. Codzienne oczyszczanie skóry polega na myciu jej rano i wieczorem odpowiednimi kosmetykami, w celu pozbycia się nieczystości z powietrza, sebum i pozostałości po demakijażu.

Proces codziennego oczyszczania cery wodą i środkiem myjącym powinien być przede wszystkim łagodny. Do mycia używaj kosmetyków z delikatnymi detergentami, nawet w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Najczęstszym błędem jest używanie zbyt silnych środków myjących, co doprowadza do wzmożonego wydzielania sebum oraz niszczy naturalną barierę ochronną. To z kolei powoduje pogorszenie się stanu cery. Myj skórę wyłącznie letnią wodą (zbyt ciepła może wysuszać). Po zaaplikowaniu środka myjącego masuj twarz około minuty. Kosmetyk musi mieć czas aby zadziałać i dobrze rozpuścić zanieczyszczenia zgromadzone w porach skóry.

Korzystaj z osobnych ręczników do twarzy - bawełnianych lub jednorazowych. Nie pocieraj skóry wycierając ją, jedynie lekko dociskaj ręcznik do twarzy aby wchłonął wodę. Po umyciu nie powinno być obecne uczucie ściągnięcia czy napięcia twarzy. Jeśli występuje, warto przyjrzeć się składowi kosmetyku, czy nie zawiera zbyt silnych środków myjących. 

Demakijaż i oczyszczanie - kosmetykomania

Rodzaje kosmetyków do codziennego oczyszczania twarzy 

Najstarszą formą kosmetyków do mycia są mydła w kostce. Nie są one jednak zalecane do mycia twarzy ponieważ ich pH wynosi zazwyczaj powyżej 7. Naturalne pH skóry mieści się w przedziale 5-6, dlatego też używanie mydła w kostce może powodować przesuszenie skóry i w dłuższej perspektywie czasu naruszenie warstwy hydrolipidowej oraz rozregulowanie jej pracy. Jeśli bardzo lubisz używać mydeł w kostce, warto przestawić się na syndety. Są to kostki myjące, z wyglądu przypominające mydło, ale chemicznie jest to utwardzony środek myjący o pH bardziej przyjaznym skórze (poniżej 7).

Najbardziej popularnymi produktami myjącymi są żele do mycia twarzy oraz pianki. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się głównie konsystencją. Ich zaletą jest pH dostosowane do potrzeb skóry, dlatego są wskazane do używania na co dzień. To, który kosmetyk wybierzesz, zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Zalecamy jednak, aby wybierać kosmetyki opisane jako nawilżające, łagodzące. Nowością na rynku są kosmetyki myjące w formie musu do mycia twarzy (np. Laq, Mus do mycia twarzy nawilżający ) czy też pyłku do mycia twarzy (np. Nacomi, Pyłek oczyszczająco - detoksykujący). Również posiadają neutralne pH odpowiednie do codziennej higieny.

Jak wybrać odpowiedni kosmetyk do mycia twarzy?

Kieruj się potrzebami cery. Wybieraj delikatnie oczyszczające preparaty, które nie będą powodowały efektu wysuszenia czy podrażnienia. Unikaj myjących preparatów przeciwtrądzikowych i z alkoholem w składzie - zamiast pomagać, często prowadzą do pogłębienia problemów. Nasze rekomendacje kosmetyków oczyszczających, które sprawdzą się do każdego typu cery:

Laq, Odżywczy mus do mycia twarzy Kocica
Nacomi, Pianka oczyszczająca do mycia twarzy Marshmallow
Aloesove, Regenerujący żel do mycia twarzy, ciała i włosów
Nature Queen Oczyszczająca Pianka do mycia twarzy
Mokosh, Odżywczo nawilżający żel do mycia twarzy figa

Skuteczne oczyszczanie twarzy w domu - peelingi i maseczki oczyszczające

Demakijaż i mycie twarzy to absolutne minimum. Jeśli jednak chcemy o siebie zadbać nieco bardziej, warto włączyć do pielęgnacji oczyszczanie twarzy za pomocą peelingów i maseczek oczyszczających. Peelingowanie skóry powinniśmy wykonywać najlepiej wieczorem (skóra w nocy się regeneruje), zaraz po umyciu twarzy. Jednak nie wykonujmy go częściej niż 1-2 razy w tygodniu aby nie zniszczyć warstwy hydrolipidowej. Dzięki stosowaniu peelingów, pozbywamy się martwego naskórka i jeszcze dokładniej oczyszczamy pory skóry. Regularnie peelingowana cera ma zdrowszy koloryt, zmniejszoną widoczność porów i drobnych zmarszczek oraz lepiej wchłania aplikowane kosmetyki. 

Peelingi dzielimy na 3 rodzaje:

 • peelingi enzymatyczne - ich działanie jest oparte na roślinnych enzymach takich jak papaina i bromelanina. Enzymy w delikatny sposób rozpuszczają martwy naskórek, dlatego peelingi te nadają się do każdego typu cery, nawet najbardziej wrażliwej. Bywają w formie proszkowej, żelowej lub w postaci gęstego masła (np. Sylveco, peeling enzymatyczny)
 • peelingi mechaniczne - zwane inaczej scrubami, zawierają drobinki ścierające, które fizycznie pod wpływem tarcia powodują złuszczenie zewnętrznej warstwy naskórka i oczyszczenie porów. Delikatniejsze, drobnoziarniste peelingi zalecane są do cery normalnej i suchej (np. Skin 79, Żelowy peeling do twarzy Jeju Aloe), gruboziarniste do cery tłustej (np. Bania Agfii, Żeńszeniowy scrub do twarzy do cery tłustej i problematycznej).
 • Dostępne są też specjalne peelingi do cer zanieczyszczonych, które pomagają w walce z zaskórnikami, takie jak Holika Holika Pig-nose clear black head Peeling oczyszczający pory.
 • peelingi kwasowe - zawierają, jak sama nazwa wskazuje, kwasy o niewielkim stężeniu, które pomagają pozbyć się martwego naskórka, powodując samoistne delikatnie złuszczanie. Szczególnie polecane są do cer tłustych, trądzikowych i zanieczyszczonych.

Zabieg oczyszczania twarzy w domu warto zakończyć aplikacją maseczki. Dla najlepszego efektu maseczkę aplikujemy zaraz po wypeelingowaniu twarzy, na osuszoną twarz. Maseczki, podobnie jak inne kosmetyki dobieramy do potrzeb skóry. Maseczki oczyszczające będą przydatne szczególnie dla cer zanieczyszczonych, z widocznie rozszerzonymi porami, nadprodukcja sebum oraz zaskórnikami. Regularnie stosowane maseczki oczyszczające, pomagają uregulować wydzielanie sebum, oczyszczają i zwężają pory skóry. 

Porada: Jeśli masz cerę mieszaną i zanieczyszczoną tylko w niektórych obszarach, wybierz multimasking. Jest to metoda polegająca na dopasowaniu odpowiedniej maski na dany obszar cery. Np. na strefę T (czoło, nos, broda) zaaplikuj maskę oczyszczającą, a na pozostałe partie twarzy wybierz maseczkę nawilżającą. 

Rodzaje maseczek oczyszczających:

 • maski oczyszczające w kremie  mają zazwyczaj postać gęstej pasty. Aplikujemy je zazwyczaj na około 15 minut i zmywamy ciepłą wodą. Do pielęgnacji cery tłustej i problematycznej warto wypróbować Bania Agafii, Maska oczyszczająca do twarzy. Do cery suchej i normalnej polecamy różową maskę oczyszczająco - ściągającą marki Nacomi.
 • maski oczyszczające peel-off  mają postać gęstej masy, którą aplikujemy cienką warstwą. Dość szybko zastygają na twarzy tworząc zwartą powłokę. Zdejmowanie maski peel- off zaczynamy od dołu, odrywając ją jednocześnie usuwamy martwy naskórek i zanieczyszczenia pozostające w porach skóry. Ten rodzaj maski jest przeznaczony do pielęgnacji cery zanieczyszczonej, z widocznymi zaskórnikami np. Bielenda, Maseczka do twarzy Black Onyx oczyszczająco - detoksykująca
 • maski oczyszczające w płacie mają formę gotowej tkaninowej maski, nasączonej odpowiednią porcją esencji o właściwościach oczyszczających. Sprawdzą się do pielęgnacji każdego typu cery np. Maseczka do twarzy w płacie Holika Holika odświeżająco - oczyszczająca After Drinking.
 • maski oczyszczające w proszku np. glinki kosmetyczne lub suche mieszanki, które rozrabiamy wodą, tonikiem lub hydrolatem (zwróć uwagę na zalecenia producenta). Maseczki glinkowe dobieramy do rodzaju cery. Glinka biała, różowa i ghassoul polecana jest do cery suchej i normalnej, do cery mieszanej i tłustej warto wybrać glinkę zieloną, szarą, niebieską czy też żółtą.
 • maska i peeling 2 w 1 - są to maseczki, które jednocześnie posiadają drobinki ścierające. Zmywając je, wykonujemy peeling. Produkt idealny dla zabieganych osób, które nie mają czasu na dwa osobne zabiegi. Polecamy sprawdzić peelingującą maskę do twarzy marki Skin 79.

Jeśli masz mocno zanieczyszczoną skórę w okolicy nosa i sam peeling oraz maseczka nie wystarczają, warto raz na tydzień zastosować plastry oczyszczające na zaskórniki.

Urządzenia i gadżety do oczyszczania twarzy w domu.

Przy niektórych rodzajach cer, szczególnie tych skłonnych do zanieczyszczeń warto zastanowić się nad wprowadzeniem do pielęgnacji gadżetów pomagających dokładniej oczyścić skórę. Możemy tu wymienić myjki silikonowe i szczoteczki soniczne do twarzy. Używamy ich do codziennego mycia twarzy, najlepiej raz dziennie, wieczorem. Wspomagają oczyszczanie skóry, dodatkowo też masują ją i peelingują. Poprawiają wchłanianie kolejno aplikowanych kosmetyków.

Jeśli używamy gadżetów do mycia twarzy, musimy pamiętać, aby po każdym użyciu do twarzy, umyć je wodą z delikatnym detergentem oraz dobrze osuszyć. Raz na kilka dni powinniśmy też użyć dodatkowo antybakteryjnego środka do dezynfekcji w sprayu. Myjki i szczoteczki do twarzy szybko stają się siedliskiem bakterii, dlatego trzeba szczególnie dbać o ich higienę, by nie wpłynęły na pogorszenie stanu cery, zamiast jej polepszenie.

Profesjonalne oczyszczanie twarzy w gabinecie kosmetycznym

Co najmniej 2 razy do roku warto się udać na profesjonalne zabiegi oczyszczające w gabinecie kosmetycznym. Kosmetolog dobierze rodzaj zabiegów do Twojej cery tak, aby osiągnąć pożądany efekt w jak najkrótszym czasie. Profesjonalna pielęgnacja w połączeniu z domową pielęgnacją da najlepsze efekty. Szczególnie osoby z cerą trądzikową i problematyczną powinny od czasu do czasu skorzystać z zabiegów oczyszczających takich jak peeling kawitacyjny, peeling kwasowy, oczyszczanie wodorowe czy mikrodermabrazja.

Podsumowując - jeśli chcemy, by nasza skóra była zdrowa, piękna i długo młoda, musimy przede wszystkim zadbać o podstawy pielęgnacji jakimi są demakijaż i oczyszczanie. To właśnie one powodują, że kosmetyki aplikowane w kolejnych etapach pielęgnacji mogą skutecznie wnikać w skórę i dawać widoczne efekty, a cera jest gładka i bez zanieczyszczeń. Autor: Katarzyna GwizdałaBibliografiaKwiatkowska Barbara, Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku, Bielsko -Biała, 2017Mahto Anjali, Skin Beauty. Biblia pięknej i zdrowej skóry, Białystok, 2019

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Blog pixel