Hydrolaty do twarzy
Odkrywanie mocy drzemiącej w naturalnych olejkach eterycznych to proces, który wciąż powiększa rynek produktów kosmetycznych o nowe propozycje dla zdrowia i piękna skóry twarzy. Takim produktem jest również hydrolat. Cieszące się uznaniem wśród kobiet w każdym wieku hydrolaty mają wiele zastosowań. Hydrolat zwany również wodą kwiatową to kosmetyk, który jest podestylacyjną wodą uzyskiwaną w procesie produkcji olejków eterycznych. Uniwersalne hydrolaty do twarzy przydadzą się w każdej kosmetyczce.
Do czego używa się hydrolatu?
Hydrolaty zdobyły dużą popularność w kosmetyce, ponieważ mają dość szerokie zastosowanie, szczególnie w pielęgnacji twarzy. Można ich używać w następujące sposoby:
- jako toniku (choć nie zawsze, to zagadnienie jest opisane poniżej),
- jako odżywczej mgiełki do ciała i włosów,
- jako półproduktu do przygotowywania maseczek (glinkowych, algowych) czy też innych kosmetyków (dostępne są toniki, sera lub kremy na bazie hydrolatu).
Czy hydrolat do twarzy może zastąpić tonik?
Z racji swoich właściwości, hydrolaty w niektórych przypadkach zastępują toniki do twarzy. Hydrolatu można użyć zamiast toniku, jeśli jego pH jest odpowiednio kwaśne, czyli będzie w okolicach 4,2- 5,5 pH. Niektórzy producenci podają taką informację na opakowaniu (np. Nature Queen), wtedy mamy pewność, że możemy zastąpić hydrolat tonikiem.
Jaki hydrolat wybrać?
Hydrolaty mają właściwości takie jak zawarte w nich olejki eteryczne. Najpopularniejsze na rynku hydrolaty, które warto rozważyć w codziennej pielęgnacji to:
Hydrolat różany - ma działanie antybakteryjne, wspomaga walkę z niedoskonałościami. Nawilża, koi oraz łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Wzmacnia naczynia krwionośne, chroni i niweluje zaczerwienienia. Ma również właściwości wygładzające, matujące i antyoksydacyjne, dlatego skutecznie spowalnia proces starzenia się skóry.
Hydrolat aloesowy - znany jest z działania nawilżającego i kojącego. Łagodzi podrażnienia, przywraca skórze prawidłowe pH i sprzyja regeneracji. Działa odżywczo i przeciwzapalnie. Zastosowany na skalp (skórę głowy), łagodzi objawy łupieżu oraz wzmacnia cebulki włosów.
Hydrolat oczarowy - wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu spowalnia proces starzenia się skóry oraz łagodzi podrażnienia. Wzmacnia naczynia krwionośne, sprzyja gojeniu i przyspiesza regenerację. Przyjemnie odświeża skórę oraz reguluje wydzielanie sebum.
Hydrolat rozmarynowy - odświeża, koi, wspomaga skórę w walce z niedoskonałościami. Używany regularnie na skórę głowy, łagodzi objawy łupieżu.
Hydrolat lawendowy - posiada właściwości łagodzące i przeciwzapalne, dlatego idealnie sprawdzi się jako tonik na podrażnioną skórę. Skutecznie nawilża, sprzyja regeneracji i niweluje zaczerwienienia. Można stosować na skórę głowy, ponieważ łagodzi objawy łupieżu oraz wzmacnia cebulki włosów, przeciwdziałając ich nadmiernemu wypadaniu.
Hydrolat magnoliowy - nawilża, wygładza i działa antyoksydacyjnie, przez co spowalnia proces starzenia się skóry. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, skutecznie łagodzi objawy trądziku.
Hydrolat ogórkowy- znany ze swoich właściwości odświeżających, idealny do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt. Intensywnie nawilża i odżywia, łagodzi podrażnienia oraz zmiękcza skórę.
Hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy - sprzyja regeneracji, redukuje zaczerwienienia skóry oraz reguluje wydzielanie sebum.
Hydrolat z kwiatów lipy - wspomaga proces regeneracji, przyspiesza gojenie i łagodzi stany zapalne. Neutralizuje zaczerwienienia i podrażnienia. Można stosować na włosy, aby uzyskać większy połysk, elastyczność i miękkość fryzury.
Przechowywanie hydrolatów - warto wiedzieć
Przy zakupie hydrolatu warto zwrócić uwagę na to, czy zawiera on konserwanty (zazwyczaj są to bezpieczne konserwanty naturalne) i w jaki sposób należy go przechowywać. Część hydrolatów, które nie zawierają konserwantów należy przechowywać w lodówce, lub poza lodówką i zużyć w znacznie krótszym czasie.